captcha - en to pt translation catalogue (68 entries)

en: Login form
pt: Formulário de Login

en: Registration form
pt: Formulário de Registro

en: Register form
pt: Formulário de Registro

en: Reset Password form
pt: Formulário de Perda de Senha

en: Lost password form
pt: Formulário de Perda de Senha

en: Comments form
pt: Formulário para Comentário

en: Hide CAPTCHA for registered users
pt: Esconder CAPTCHA para usuários registrados

en: Plus (&#43;)
pt: Mais(&#43;)

en: Plus
pt: Mais

en: Minus (&minus;)
pt: Menos (&minus;)

en: Minus
pt: Menos

en: Multiplication (&times;)
pt: Multiplicação (&times;)

en: Multiply
pt: Multiplicar (&times;)

en: Numbers
pt: Números

en: Words
pt: Palavras

en: Activated plugins
pt: Plugins ativados

en: Read more
pt: Leia Mais

en: Settings
pt: Configurações

en: Installed plugins
pt: Plugins Instalados

en: Recommended plugins
pt: Plugins Recomendados

en: Download
pt: Baixar

en: Install %s
pt: Instalar %s

en: Install now from wordpress.org
pt: Instale agora do site do wordpress (wordpress.org)

en: Captcha Settings
pt: Opções de Captcha

en: FAQ
pt: Perguntas Frequentes

en: Support
pt: Suporte

en: Please select one item in the block Arithmetic and Complexity for CAPTCHA
pt: Por favor, selecione um ponto na parte de ações Aritmética de blocos e Dificuldade para o CAPTCHA

en: Options saved.
pt: Opções salvas.

en: Enable CAPTCHA for:
pt: Habilitar o CAPTCHA em:

en: Contact form
pt: Formulário de Contato

en: Activate contact form
pt: Ativar formulário de contato

en: Download contact form
pt: Baixar formulário de contato

en: If you would like to customize this plugin for a custom form, please contact us via
pt: Se você gostaria de customizar este plugin para um formulário em particular, por favor contacte-nos via

en: Title for CAPTCHA in the form
pt: Rótulo para o formulário de CAPTCHA

en: Arithmetic actions for CAPTCHA
pt: Ações Aritméticas para o CAPTCHA

en: Save Changes
pt: Salvar Modificações

en: ERROR
pt: ERRO

en: Please fill the form.
pt: Por favor preencha o formulário.

en: Please enter a valid CAPTCHA value.
pt: Por favor, complete a charada do CAPTCHA

en: Error: You have entered an incorrect CAPTCHA value. Click the BACK button on your browser, and try again.
pt: ERRO: Você diigitou a resposta da charada errada. Pressione o botão VOLTAR do seu navegador e tente novamente.

en: one
pt: um

en: two
pt: dois

en: three
pt: três

en: four
pt: quatro

en: five
pt: cinco

en: six
pt: seis

en: seven
pt: sete

en: eight
pt: oito

en: nine
pt: nove

en: eleven
pt: onze

en: twelve
pt: doze

en: thirteen
pt: treze

en: fourteen
pt: catorze

en: fifteen
pt: quinze

en: sixteen
pt: dezesseis

en: seventeen
pt: dezessete

en: eighteen
pt: dezoito

en: nineteen
pt: dezenove

en: ten
pt: dez

en: twenty
pt: vinte

en: thirty
pt: trinta

en: forty
pt: quarenta

en: fifty
pt: cinquenta

en: sixty
pt: sessenta

en: seventy
pt: setenta

en: eighty
pt: oitenta

en: ninety
pt: noventa

en: and
pt: e
