captcha - en to it_IT translation catalogue (55 entries)

en: Login form
it_IT: Modulo di accesso

en: Register form
it_IT: Modulo di registrazione

en: Lost password form
it_IT: Modulo recupero password

en: Comments form
it_IT: Modulo dei commenti

en: Hide CAPTCHA for registered users
it_IT: Nascondi CAPTCHA per gli utenti registrati

en: Plus (&#43;)
it_IT: Addizione (&#43;)

en: Plus
it_IT: Più

en: Minus (&minus;)
it_IT: Sottrazione (&minus;)

en: Minus
it_IT: Meno

en: Numbers
it_IT: Numeri

en: Words
it_IT: Parole

en: Activated plugins
it_IT: Plugin attivato

en: Read more
it_IT: Maggiori informazioni

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Installed plugins
it_IT: Plugin instalati

en: Recommended plugins
it_IT: Plugin consigliati

en: Install %s
it_IT: Installa %s

en: Install now from wordpress.org
it_IT: Installa adesso da wordpress.org

en: Support
it_IT: Supporto

en: Options saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Contact form
it_IT: Modulo di contatti

en: Activate contact form
it_IT: Attiva il modulo di contatto

en: Download contact form
it_IT: Scarica il plugin per il modulo di contatto

en: Arithmetic actions for CAPTCHA
it_IT: Operazioni aritmetiche per il  CAPTCHA

en: Save Changes
it_IT: Salva le modifiche

en: ERROR
it_IT: ERRORE

en: zero
it_IT: null

en: one
it_IT: uno

en: two
it_IT: due

en: three
it_IT: tre

en: four
it_IT: quattro

en: five
it_IT: cinque

en: six
it_IT: sei

en: seven
it_IT: sette

en: eight
it_IT: otto

en: nine
it_IT: nove

en: eleven
it_IT: undici

en: twelve
it_IT: dodice

en: thirteen
it_IT: tredici

en: fourteen
it_IT: quattordici

en: fifteen
it_IT: quindici

en: sixteen
it_IT: sedici

en: seventeen
it_IT: diciassette

en: eighteen
it_IT: diciotto

en: nineteen
it_IT: diciannove

en: ten
it_IT: dieci

en: twenty
it_IT: venti

en: thirty
it_IT: trenta

en: forty
it_IT: quaranta

en: fifty
it_IT: cinquanta

en: sixty
it_IT: sessanta

en: seventy
it_IT: settanta

en: eighty
it_IT: ottanta

en: ninety
it_IT: novanta

en: and
it_IT: e
